Undergraduate Students 2019-20

Chair’s Prize Award

Jared Ott

Math Majors Graduated with Highest Distinction – Spring 2020

Rebecca Fitzgarrald and Jesse Kruse

Math Majors Graduated with High Distinction – Spring 2020

Katherine Hartten, Matthew Meacham, Jared Ott, and Karl Shaffer

Math Majors Graduated with Distinction – Spring 2020

Sanat Bhandari, Miles Davis, Alex Heitzman, Savannah Howard, James Janvrin, Cal Leising, Jacob Shiohira, and Marc Wade

Math Majors Graduated with Honors – Spring 2020

Alex Clough, Grace Dickas, Madeline Diedrichsen, Rebecca Fitzgarrald, Katherine Hartten, Savannah Howard, Jesse Kruse, Michael Mason, Matthew Meacham, Jared Ott, Karl Shaffer, Jacob Shiohira, Jessica Smith, and Evan Thornton-Kolbe

Math Majors Graduated in Spring 2020

Yaseer Al Rahbi, Matt Andersen, Michael Anthony, Masen Bachleda, Fatima Barragan Herrera, Sanat Bhandari, Grace Billig, Matthew Boeding, Robin Bouma, Jordan Case, Derek Chew, Emily Cleveland, Alex Clough, Miles Davis, Grace Dickas, Madeline Diedrichsen, Justin Ernst, Brady Farnham, Rebecca Fitzgarrald, Zhuojia Fu, Dane Gallentine, Duane Green, Hayley Haakenstad, Katherine Hartten, Alex Heitzman, Savannah Howard, James Janvrin, Hyunseok Kim, Jesse Kruse, Cal Leising, Xinyi Lin, Michael Mason, August McClenahan, Matthew Meacham, Taylor Minger, Fatima Mohammed, Shuhao Mu, Nancy Nguyen, Vida-Michelle Nixon, Hannah Oh, Jared Ott, Vince Rice, Judd Salem, Jordan Schmitz, Karl Shaffer, Tianyu Shen, Jacob Shiohira, Jessica Smith, Dylan Thompson, Evan Thornton-Kolbe, Wei Young Tian, Amy Tran, Dyllan Usher, Thu Phung Vu, Marc Wade, Qichang Yang, Fangyi Zhai, Chi Zhang, Zeping Zhang, and Ji Zhou

Math Majors Graduated with High Distinction– Fall 2019

Robert Hutchinson

Math Majors Graduated with Distinction– Fall 2019

Michael Purcell, Lane Weidner, and Qixuan Yang

Math Majors Graduated with Honors – Fall 2019

Lane Weidner

Math Majors Graduated in Fall 2019

Jordan Burgener, Jiayuan Fei, Yibin Huang, Robert Hutchinson, Zachary Larson-Wurl, Yiwen Lyu, Taylor Price, Michael Purcell, Hannah Schultz, Diem Tran, Shu Wang, Manying Wang, Lane Weidner, Wenlong Xiao, and Qixuan Yang

Math Majors Graduated with Highest Distinction – Summer 2019

Elizabeth Tyler

Math Majors Graduated with Honors – Summer 2019

Elizabeth Tyler

Math Majors Graduated in Summer 2019

Almulham Albusaidi, Hannah Botten, Kai Cheng, Qianyu Dong, Noah Lazaro, Yuyao Tian, Elizabeth Tyler, Botao Wang, and Zhibo Zhang

Senior Honors and Distinction Theses (directed by)

Savannah Howard (Huijing Du, Math & Mark Wilson, Biochemistry) and Elizabeth Tyler (Nathan Wakefield, Math & Edmund Hamann, TLTE)

Chancellors Scholars

Jordan Case and Jesse Kruse

UCARE Awards and Undergraduate Research Participation (directed by)

Luke Diego Galvan (Adam Larios), Andrew Haar (Petronela Radu), Alex Heitzmann (Alex Zupan), Josh Schmidt (Andrew Becklin), Michael Schneider (Jamie Radcliffe), and Mark Wade (Glenn Ledder)

2019 Putnam Contest Participants

Derek Chew, Andrew Haar, Alex Heitzman, and Nicholas Lennon (Coach: Thomas Kindred)

Pi Mu Epsilon — Inducted Fall 2019

Zachary Kerkman, Jackson T. Lederer, Allison Cruikshank, Jordan D. Wong, and Elizabeth Griggs

Irwin Dubinsky Memorial Scholarship in Mathematics

Utkarsh Hardia

Joel Stebbins Fund

Fatima Barragan Herrera, Sanat Bhandari, Clay Christenson, Yiwen Lyu, and Jessica Smith

Dean H. and Floreen G. Eastman Memorial Scholarships in Mathematics

Samantha Bannister, Alexander Batelaan, Tomohide Bessho, Charlie Bonk, Zach Cairney, Derek Chew, Allison Cruikshank, Grace Dickas, Collin Dougherty, Stanley Drvol, Anjaneshwar Ganesan, Elizabeth Griggs, Joshua Gromowsky, Andrew Haar, Riley Hayes, Alex Heitzman, Parker Janicek, Zoe Keese, Naomi Kirkvold, Jackson Lederer, Sungjin Lee, Matthew Meacham, Nicholas Nguyen, Ray Nierman, Vida-Michelle Nixon, Leah Olson, Jesse Osnes, Jared Ott, Ana Podariu, Benjamin Praeuner, Lara Quiring, Lexus Root, Amanda Rowley, Isabelle Schmidt, Joshua Schmidt, Simon Schoenbeck, Jarod Schwinck, Joshua Stallbaumer, Erica Steiner, Marc Wade, and Qixuan Yang

Gallup UNL Math Day Fund

Lixin Cao, Derek Chew, Alex Heitzman, and Ai (Sunny) Liu

Drusilla Winchester Scholarship

Shannyn Bird and Nick Lennon

Renneman/Luebbers Scholarship in Math

Sanat Bhandari, Jake Schmitt, and Michael Schneider

Ruby Wittemore Fund

Sawyer Smith

Dr. Huben Schneider Scholarship

Shannyn Bird

Sylvia & Hans Jeans Mathematics Scholarship

Shannyn Bird, Miles Davis, Kushagra Kapil, Nick Lennon, Meghan Ryan, and Michael Schneider

Linda Bors Mathematics Scholarship

Fatima Barragan Herrera, Michael Hackett, and Calista Humphrey


Graduate Students

2019 Ph.Ds.

December 2019 Ph.D.: 

William Jamieson, "Individual based model to simulate the evolution of insecticide resistance", Nasa Langley

May 2020 Ph.Ds.: 

Andrew Beckin, "Hadamard well-posedness for two nonlinear structure acoustic models", Drake University

Benjamin Drabkin, "Symbolic powers in algebra and geometry", Singapore University of Technology and Design

JD Nir, "Two questions about properties of large graphs: On generalized Turan numbers and the chromatic number of random lifts", University of Manitoba

Karina Uhing, "Exploring pedagogical empathy of mathematics graduate student instructors", University of Nebraska at Omaha

August 2020 Ph.Ds.: 

David McMorris

Stephanie Prahl

Marla Williams, "Trisections of Surface Bundles over Surfaces", Christopher Newport University

Master's Degree Recipients

August 2019, MAT: 

Amber Clausen, Christina Jackson, Michelle Ledford, Sarah Mack, Michael Mauer, Jinjin Shen, Timothy Smith, Geena Taite, Melissa Usasz, Rebecca Workman

MS/MA, May 2020: 

Emily Kohmetscher, Amanda Nielson

Awards and Fellowships

2019-2020 Othmer Graduate Fellowship

Robert Martin and Meraiah Martinez

2019-2020 Chancellors Graduate Fellowship

Molly Creagar and Kathryn Van Etten

2019 Walter Mientka Teaching Award

Jason Vander Woude

2019 Don Miller Award for Outstanding Teaching by a Graduate Student

Erica Hopkins

2019 Outstanding First Year Student

Jason Vander Woude

2019 Outstanding Qualifying Exam

Kathleen Lee

2019 Bill Leavitt Award

Stephen Becklin

2019 Lloyd Jackson Award

Andrew Hayes

2019 Emeritus Faculty Fellowships

Erica Hopkins, Karina Uhing, Collin Victor

2019 Grace Chisholm Young and William Henry Young Fellowship

Augstin Eide

Amy Bouska GTA Leadership Award

Elizabeth Carlson

Linda Bors Fellowships

Erica Hopkins, Stephanie Prahl, Catherine Zimmitti

2019-2020 Steven Haataja Award for Outstanding Exposition by a Graduate Student

Paula Egging

2019-2020 AMS Officers

Matt Reichenback, AMS President

Leilani Pai, AMS Treasurer/Secretary

2019-2020 Conference Speakers and Poster Sessions

Joint Math Meetings presentations, Denver, CO, January 2020 - Ben Drabkin, Taran Funk, Su Ji Hong, Vince Longo, Emily McMillon, George Nasr, JD Nir, Leilani Pai, Stephanie Prahl, Shah Rosan Zamir, Adam Volk

AMS Fall Southeastern Sectional Meeting, Gainesvile, FL, October 2019 - George Nasr

AMS Fall Eastern Sectional Meeting, Binghamton, NY, October 2019 - George Nasr

AMS Fall Central Sectional Meeting, Madison, WI, September 2019 - Taran Funk



Faculty and Staff

Promotion to Full Professor

Mikil Foss

Promotion to Associate Professor with Tenure

Yvonne Lai

Fellow of the American Mathematical Society

Mark Walker

UNL Named Professorships

Brian Harbourne, Willa Cather Professor of mathematics

New Faculty — Fall 2019

Christopher Schafhauser

New Postdocs — Fall 2019

Abigail Raz

UNL Parents Association Certificates of Recognition for Contributions to Students

George Avalos, Michael DeBellevue, Hujing Du,  Kevin Gonzales (4), Brian Harbourne (3), Christine Kelley (2), Aurora Marks, Amadeus Martin, Scott Martin, Mohammad Rammaha (13), Abigail Raz, Shahriyar Roshan Zamir

Roger Wiegand Award

David Pitts

Faculty and Staff Members Serving for 0 (mod 5) Years

Richard Rebarber (35 years)

Steve Cohn (30 years)

Marilyn Johnson (30 years)

Glenn Ledder (30 years)

Tom Marley (30 years)

Mark Brittenham (20 years)

Mikil Foss (15 years)

Petronela Radu (15 years)

Lindsay Augustyn (10 years)

Robert Ruyle (10 years)

Adam Larios (5 years)

Nathan Wakefield (5 years)

Thank you to Aurora Marks, Emily McMillon and Marilyn Johnson for organizing the department’s 21st annual recognition event, noting accomplishments from June 2019 to May 2020.

Previous Year