Homework due Friday, September 9, 2011

For each of the following problems determine whether there is a real-life solution or not. If not, explain why not, if so, find one.

Problem 1: You have 1 dollar. You want to spend it all on candy. A bubble gum costs 15 cents, and a sucker costs 21 cents. How many of each should you buy to exactly use up your dollar?

Problem 2: You have $1.08. You want to spend it all on candy. A bubble gum costs 15 cents, and a sucker costs 21 cents. How many of each should you buy to exactly use up your $1.08?

Problem 3: You have 33 cents. You want to spend it all on candy. A bubble gum costs 15 cents, and a sucker costs 21 cents. How many of each should you buy to exactly use up your dollar?